Ekspert radzi jaki peeling jest najlepszy dla naszej skóry

Pilingi we współczesnej medycynie estetycznej są nieodzownym elementem dbania o skórę, jej leczenia oraz przeciwdziałania procesom starzenia. Powinny być stosowane przed, w trakcie i po zastosowaniu innych procedur.


Dr Grażyna Jóźwiak-Zimińska

Medycyna estetyczna rozwija się w zawrotnym tempie. Pojawiają się nowe produkty przeciwdziałające procesom starzenia, a także nowe procedury medyczne służące przywróceniu młodego i zdrowego wyglądu. Nazywamy je medycyną estetyczną regeneracyjną.
Coraz większą wagę przywiązuje się do zabiegów takich jak pilingi, mezoterapia, regeneracja skóry osoczem bogatopłytkowym oraz odbudowywanie struktur twarzy w oparciu o osocze bogatopłytkowe, w połączeniu z hydroksyapatytem wapnia.
Przyjrzyjmy się jednemu z podstawowych zabiegów mających na celu przyspieszenie naturalnego procesu złuszczania i odnowy komórek skóry – pilingowi.

Regeneracja przez zniszczenie

Skóra stanowi barierę chroniącą nas przed czynnikami zewnętrznymi. Najbardziej zewnętrzną jej częścią jest naskórek składający się z kilku warstw. Jego warstwy powierzchniowe są martwe i ulegają złuszczeniu. Proces ten jest ciągły, trwa przez całe życie. Wymiana (regeneracja) naskórka następuje co 28-30 dni.
Z biegiem lat lub na skutek różnych czynników zewnętrznych i chorobowych proces ten ulega zaburzeniu. Skóra staje się matowa, traci sprężystość, pojawiają się przebarwienia, zgrubienia. Dochodzi też do spowolnienia pracy komórek skóry (fibroblastów) oraz produkcji macierzy międzykomórkowej, co dodatkowo pogarsza stan skóry. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tym zmianom jest regularny piling.

Mechaniczne lub chemiczne

Piling medyczny jest kontrolowanym złuszczeniem naskórka lub naskórka i części skóry właściwej. Pilingi dzielimy na mechaniczne i chemiczne. Jedne i drugie mogą być powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Wykonując piling mechaniczny za pomocą urządzenia, np. korundowy, diamentowy czy z użyciem soli fizjologicznej wypływającej pod dużym ciśnieniem (mikrodermabrazja), lekarz wie do jakiej głębokości uszkadza skórę po to, żeby ją odbudować.
Podobnie jest w przypadku pilingów chemicznych. Kontrolowane zastosowanie jednej lub coraz częściej wielu substancji chemicznych, uszkadza skórę po to, żeby ułatwić i przyspieszyć powstawanie nowych komórek. W pilingach chemicznych wykorzystuje się najczęściej: alfa kwasy (kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy), beta kwasy (kwas salicylowy) i inne (kwas retinowy – retinol i jego pochodne).

Techniczne wykonanie pilingu jest dość proste. Polega na nakładaniu substancji na skórę za pomocą wacika lub pędzelka. Istotą zabiegu jest – dzięki wiedzy o danej substancji, jej działaniu na skórę oraz znajomości problemu patologii skóry – przewidywanie efektów i przeciwdziałanie ewentualnym powikłaniom.

Podstawa innych zabiegów

Pilingi we współczesnej medycynie estetycznej są nieodzownym elementem dbania o skórę, jej leczenia oraz przeciwdziałania procesom starzenia. Powinny być stosowane przed, w trakcie i po zastosowaniu innych procedur (lasery, wypełniacze, botulina, mezoterapia).
Aby uzyskać jak najlepsze efekty trzeba pamiętać, że pilingi powierzchniowe wykonywane wielokrotnie nie dadzą tych samych efektów co jeden piling głęboki, ale im głębszy piling, tym dłuższy okres rekonwalescencji (znaczące zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie) oraz większa możliwość powikłań.
Pilingi głębokie wykonuje się stosunkowo rzadko i tylko w odpowiednich warunkach zabiegowych. Można je porównać do procedury chirurgicznej – wymagają bardzo starannego omówienia, ustalenia wskazań i przeciwwskazań. Nigdy nie wykonuje się takiego zabiegu podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej. W przypadku pilingów powierzchniowych oraz średniogłębokich zasady co do wywiadu, ustalenia wskazań i przeciwwskazań są podobne, ale zabieg można wykonać bezpośrednio po konsultacji. Po takich pilingach pacjent może normalnie funkcjonować. Z reguły, jeśli pojawia się widoczne złuszczenie, zaczerwienienie, obrzęk, to procesy te zaczynają się w drugiej dobie po zabiegu i trwają około 5-6 dni. Są czasami dyskomfortem, ale nie wyłączają pacjenta z życia zawodowego. Wyjątkiem może być piling kwasem TCA, podczas którego łuszczenie wiąże się z brązowieniem naskórka.

Liczy się seria

Często stwierdzam, że wielu pacjentów nie rozumie idei pilingu. Spotykam się z opiniami typu: ,,już raz miałam piling, strasznie się złuszczałam i więcej tego nie chcę” lub: ,,wykonuję pilingi u kosmetyczki, albo sama robię w domu”. Istotą działania pilingu jest regularność. Wykonuje się je w seriach. A medyczny piling chemiczny ma za zadanie leczyć skórę lub ją znacząco odmłodzić. Jest znacznie efektywniejszy niż te stosowane w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Jednak wiąże się z dość poważną ingerencją i musi być wykonywany zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Obecnie na rynku jest bardzo dużo pilingów chemicznych, które dostosowane są do danego rodzaju skóry. Stosowanie wieloskładnikowych receptur potęguje ich korzystne działanie, ograniczając ryzyko powikłań.

Piling chemiczny

Piling chemiczny jest zabiegiem kosmetycznym lub medycznym (zależy to od rodzaju i stężenia stosowanych preparatów oraz jego głębokości). Polega na nałożeniu na skórę roztworu chemicznego, na skutek czego ulega ona przyspieszonemu złuszczeniu. Dzięki temu staje się gładsza, ma mniej zmarszczek.

Efekty:
- zmniejszenie bruzd pod oczami i wokół ust oraz zmarszczek;
- zredukowanie niewielkich blizn;
- leczenie niektórych rodzajów trądziku;
- zmniejszenie plam starczych, piegów itp.
- poprawa wyglądu i kondycji szarej skóry, jej faktury i koloru.

Mikrodermabrazja i kawitacja

Mikrodermabrazja – zabieg pielęgnacyjny polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształów, podawanych za pomocą specjalnego urządzenia. Jest to nowoczesna, stosowana od połowy lat 80. XX w., technika poprawiania funkcjonowania skóry. Są trzy rodzaje mikrodermabrazji: korundowa, diamentowa oraz tlenowa.

- Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu warstwy naskórka przy pomocy diamentowych głowic. To metoda bezpyłowa dla skór delikatnych, wrażliwych, alergicznych.
- Mikrodermabrazja korundowa przy pomocy kryształków tlenku glinu złuszcza obumarły naskórek, stymulując regenerację elastyny i kolagen.
- Mikrodermabrazja tlenowa wykorzystuje tlen i sól fizjologiczną, podawane pod wysokim ciśnieniem. Usuwa nie tylko naskórek, ale też zalegające w porach zanieczyszczenia, które są przyczyną powstawania zaskórników i stanów zapalnych skóry.

Piling kawitacyjny to zabieg dzięki któremu można dokładnie oczyścić skórę przy pomocy ultradźwięków. Pozwala na złuszczanie, oczyszczanie porów, a także masaż, który poprawia ukrwienie, a co za tym idzie – odżywienie skóry. Jest bezbolesny, szczególnie zalecany w przypadku cienkiej, problemowej skóry.

Facebook

DPD cbd

Konferencja - Lasery

banner DMK

MRT baner ZM

bella 300x250

 

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner