Cze powinniśmy uzupełniać naszą dietę w jod?

Jodu nie trzeba nam wiele, a nawet tak mało, że nieraz podaje się go jako przykład, czym może grozić niedobór minimalnej ilości jakiegoś pierwiastka. Wystarcza 2—4 mcg na 1 kg wagi ciała, czyli dla dorosłego mężczyzny 150 do 300 mcg na dobę. Dla chorego na tarczycę norma ta wynosi do 400 mcg. Trzeba bowiem brać pod uwagę, że część jodu jest użytkowana w organizmie ponownie. Tam, gdzie występują niedobory jodu w glebie, powietrzu i wodzie, tam zwykle joduje się sól powszechnie stosowaną.

Jod i tarczyca

O tym, że niedobór pewnego czynnika, który się potem okazał jodem, powoduje schorzenie, zwane wolem, pisano już w Wedach hinduskich, w Starym Testamencie, w pismach chińskich... nawet wiedziano jak je leczyć, gdyż podawano chorym popiół z palo- nych gąbek, które zawierają jod. Ale sam pierwiastek odkrył przypadkowo dopiero w 1811 r. Courtois, gdy na zlecenie Napoleona poszukiwał nowych źródeł surowców pośród ros'lin morskich. Dopiero w 1896 r. Baumann wykrył obecność jodu w tarczycy oraz stwierdził fakt, że jest go za mało, gdy tarczyca dotknięta jest wolem. W 1914 r. Kendall wyodrębnił z tarczycy tyroksynę, której wzór chemiczny określono 12 lat później i dokonano jej syntezy).
A w 1917 r. głośny był fakt wyginięcia - tylko w jednym stanie Montana w USA - z powodu niedoboru jodu aż tysiąca świń. Bo na „tarczycę" chorują nie tylko ludzie, ale i zwierzęta: psy, owce, trzoda chlewna, konie, bydło, króliki, ryby...

Gdzie znaleźć naturalny jod?

Przeciętnie w 1 kg warzyw jest 20—30 mcg jodu,
w t kg zbóż — ok, 50 mcg jodu,
w 1 kg mleka — ok, 35 mcg jodu,
w 1 kg serów, jaj, tłuszczów zwierzęcych — ok. 35 mcg jodu,
w 1 kg ryb — od 100, do 200 mcg jodu (najwięcej).

Najbogatszym jednak źródłem jodu jest woda. Według badań w wodach polskich najmniej jest go na Podkarpaciu (0,05 do 0,65 mcg na 1 I), podczas gdy w innych okolicach kraju zawartość jodu wynosi przeciętnie 1 do 24 mcg na 1l.

Nasz Bałtyk należy również do mórz bogatych w ten składnik. Toteż za zdrowe powszechnie uważa się pobyt na plaży, nawet zimą!

Facebook

banner DMK

MRT baner ZM

bella 300x250

cme baner

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner