Czy powinniśmy uzupełniać naszą dietę w jod?

Jodu nie potrzebujemy wiele, ale jest to pierwiastek bardzo ważny dla organizmu.

Nieraz podaje się go jako przykład, czym może grozić niedobór minimalnej ilości jakiegoś pierwiastka.
Dobowe zapotrzebowanie to 2 - 4 mcg na 1 kg wagi ciała. Dla dorosłego mężczyzny to 150  - 300 mcg na dobę. Dla chorego na tarczycę norma ta wynosi do 400 mcg. Tam, gdzie występują niedobory jodu w glebie, powietrzu i wodzie, tam zwykle joduje się powszechnie stosowaną sól .

Jod i tarczyca

O tym, że niedobór pewnego czynnika, który się potem okazał jodem, powoduje schorzenie, zwane wolem, pisano już w Wedach hinduskich, w Starym Testamencie, w pismach chińskich... Nawet wiedziano jak je leczyć, gdyż podawano chorym popiół z palonych gąbek, które zawierają jod. Ale sam pierwiastek odkrył przypadkowo dopiero w 1811 r. Courtois, gdy na zlecenie Napoleona poszukiwał nowych źródeł surowców pośród roślin morskich. Dopiero w 1896 r. Baumann wykrył obecność jodu w tarczycy oraz stwierdził fakt, że jest go za mało, gdy tarczyca dotknięta jest wolem. W 1914 r. Kendall wyodrębnił z tarczycy tyroksynę, której wzór chemiczny określono 12 lat później i dokonano jej syntezy.
A w 1917 r. głośny był fakt wyginięcia - tylko w jednym stanie Montana w USA - z powodu niedoboru jodu aż tysiąca świń. Bo na „tarczycę" chorują nie tylko ludzie, ale i zwierzęta: psy, owce, trzoda chlewna, konie, bydło, króliki, ryby...

Gdzie znaleźć naturalny jod?

Przeciętnie w 1 kg warzyw jest 20—30 mcg jodu,
w 1 kg zbóż — ok. 50 mcg jodu,
w 1 kg mleka — ok. 35 mcg jodu,
w 1 kg serów, jaj, tłuszczów zwierzęcych — ok. 35 mcg jodu,
w 1 kg ryb — od 100 do 200 mcg jodu (najwięcej).

Najbogatszym jednak źródłem jodu jest woda. Według badań w wodach polskich najmniej jest go na Podkarpaciu (0,05 do 0,65 mcg na 1 I), podczas gdy w innych okolicach kraju zawartość jodu wynosi przeciętnie 1 do 24 mcg na 1l.
Nasz Bałtyk należy również do mórz bogatych w ten składnik. Toteż za zdrowy powszechnie uważa się pobyt na plaży, nawet zimą!

Facebook

DPD cbd

clip image001

banner DMK

MRT baner ZM

bella 300x250

 

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner