Zadbaj o skórę zimą

Zimowy czas to doskonały moment na wykonanie niektórych zabiegów kosmetycznych, ze względu na słabsze promieniowanie słoneczne co zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegach.

Jednym z takich zabiegów jest laseroterapia. Powinna być ona poprzedzona konsultacją dermatologiczną w celu wykluczenia przeciwwskazań. Zabiegów z użyciem lasera nie należy wykonywać w przypadku ciąży, nowotworów, fotodermatoz, stanów zapalnych oraz infekcji skóry. U pacjentów z nieuregulowaną cukrzycą, nieuregulowanym ciśnieniem gojenie skóry może przebiegać nieprawidłowo. Impuls świetlny czy bólowy może wywołać atak padaczki. Skłonność do tworzenia bliznowców, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia hormonalne czy zakażenie wirusem HIV dyskwalifikują do zabiegu. Przed zabiegami laseroterapii nie wolno opalać się oraz stosować kremów, maści zawierających: witaminę A, C, kwasy owocowe.

Reklama
Kongres ehotelarze

Przeciwwskazane jest zażywanie leków fotouczulających, tzn. takich, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe, m.in. niektórych antybiotyków (tetracyklina, doksycyklina, chinolony), leków przeciwdepresyjnych, retinoidów oraz ziół (dziurawiec, nagietek). Nie wolno stosować też leków obniżających krzepliwość krwi, np. aspiryny. Po zabiegach laseroterapii należy zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie (woda termalna, kremy nawilżające) oraz chronić ją przed mrozem. Miesiąc po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce – stosować kremy z wysokim filtrem. Przez 5 dni po zabiegu nie można korzystać z solarium, sauny, basenu i siłowni. Przeciwwskazane jest używanie preparatów złuszczających, pilingów.

Reklama
Góralskie SPA