Opadanie owalu twarzy i powstawanie tzw. chomików może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich jest nadmierna aktywność mięśnia szyi, który ciągnie tkanki ku dołowi. W takich sytuacjach, aby uzyskać bardziej harmonijny i młodzieńczy wygląd można zastosować tzw. lifting Nefretete. To zabieg, który polega na wymodelowaniu dolnej części twarzy i szyi za pomocą toksyny botulinowej. Jak to działa? Tłumaczy dr Michalina Olszewska, lekarka medycyny estetycznej z Momo Clinic w Warszawie.
Dlaczego „lifting Nefretete”?
Imię Nefertiti (pol. Nefretete) oznacza „Piękność, która przybyła”. Nosiła je żona faraona Echnatona z XVIII dynastii, która słynęła z wyjątkowej urody. Zachwycamy się nią do dzisiaj dzięki odnalezieniu popiersia datowanego na 1345 rok p.n.e., które podziwiać możemy w muzeum egipskim w Berlinie. Nefretete wyróżnia się nieskazitelną twarzą ze zdecydowaną, kształtną brodą, idealnie zarysowaną szczęką i długą, smukłą szyją. Taki kształt i proporcje stanowią obiekt pożądania wielu osób. Stąd zabieg medycyny estetycznej wpływający na kształt dolnej części twarzy nazwano liftingiem Nefretete.
Opadający owal twarzy? Oto winowajca!
Ciało to system naczyń połączonych. Jednym z jego kluczowych elementów są mięśnie, które mają istotny wpływ na wygląd i starzenie się tkanek. Ich aktywność i siła wpływają na utrzymanie odpowiedniego napięcia tkanek oraz elastyczności skóry. Ale niekiedy ich nadmierna aktywność sprawia, że nie wyglądamy tak, jakbyśmy chcieli. Które mięśnie są odpowiedzialne za opadanie owalu twarzy?
– W tej sytuacji często winny jest mięsień szeroki szyi, znany również jako mięsień platysma. Jest on dużym, płaskim mięśniem znajdującym się w przedniej części szyi. Rozciąga się od dolnej części twarzy i żuchwy, po górną część klatki piersiowej. Jest to mięsień powierzchowny, który można zauważyć u ludzi, gdy wykonują różne ruchy twarzy. Odpowiada za ruchy twarzy, szyi i żuchwy. Jego główne funkcje obejmują opuszczanie dolnej wargi i podbródka oraz marszczenie skóry szyi. Mięsień ten napina się również podczas intensywnych aktywności fizycznych. Może pomagać w uniesieniu górnej części klatki piersiowej, zwiększając objętość płuc. W sytuacjach stresowych może być również zaangażowany w ruchy podbródka.
Mięsień szeroki szyi to największy „obniżacz” w okolicy twarzoczaszki. Jest to duży i silny mięsień, którego napinanie powoduje ciągnięcie skóry twarzy oraz tkanki podskórnej do dołu.
Zasada odwróconego trójkąta
To, jak opadają tkanki oraz jak starzeje się skóra twarzy, zależy od wielu indywidualnych czynników. Zjawisko to dobrze pokazuje tzw. zasada odwróconego trójkąta. To koncepcja używana w kontekście procesu starzenia się skóry i zmian w konturach twarzy wraz z wiekiem. Młodzieńczy wygląd charakteryzuje szeroka część twarzy na górze, a wąska w dolnej jej części. Starzenie się powoduje odwrócenie tego kształtu. Oznacza to, że z wiekiem dolna część twarzy staje się szersza, a górna może tracić objętość i opadać.
– Zjawisko to wynika z różnych procesów starzenia się, takich jak utrata kolagenu i elastyny w skórze, zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej w górnej części twarzy, zmiany w strukturze kości twarzoczaszki, a także działania grawitacji. Skutkiem jest pojawienie się zmarszczek, opadanie skóry w okolicach policzków i podbródka oraz utrata jędrności w obszarze skroni i czoła. Jeśli dodamy do tego nadmierną pracę mięśni w dolnej części, to mamy przyczyny utraty dawnych konturów twarzy.
Lifting Nefretete – na czym polega?
Zabieg ten polega na podaniu toksyny botulinowej w mięsień szeroki szyi, dzięki czemu uzyskujemy zmniejszenie napięcia mięśnia odpowiedzialnego za opadanie owalu.
– Po osłabieniu mięśnia szyi przestaje on ciągnąć twarz ku dołowi, co pogłębia nielubiany efekt „chomiczka”. Dzięki temu harmonizujemy wygląd szyi, linii żuchwy oraz dolnej części policzków. Nowe badania pokazują, że podanie neuromodulatora w mięsień szeroki szyi powoduje zwiększone napięcie mięśni dźwigaczy twarzy, takich jak mięsień jarzmowy większy, jarzmowy mniejszy, mięsień okrężny oka i dźwigacz wargi górnej. Ta zmiana wzajemnego oddziaływania mięśni, u osób biorących udział w badaniu, spowodowała zwiększenie objętości środkowej części twarzy i zmniejszenie jej w dolnej części. Uzyskano nawet przesunięcie powierzchownych przedziałów tłuszczowych! Zastosowanie tej techniki podania toksyny botulinowej przyniosło dodatkowe pozytywne efekty, takie jak zmniejszenie widoczności doliny łez i uniesienie brwi.
Zabieg zalecany jest u osób ze zwiększonym napięciem mięśnia szerokiego szyi, u których widoczne stają się jego pionowe pasma na szyi tworzące nieestetyczny efekt (biegnące od linii żuchwy aż do linii obojczyka). Często są to osoby z niewielką ilością tkanki podskórnej. U osób, które mają „chomiczki” na twarzy oraz widoczne bruzdy na szyi.
– Procedura jest szybka i bezbolesna. Trwa około 20 minut. Po dwóch tygodniach od zabiegu mięsień zostaje rozluźniony, co ma świetne działanie prewencyjne i poprawiające napięcie skóry w okolicy żuchwy. Dla trwałego efektu zabieg należy powtarzać co 6 miesięcy.
Lifting Nefretete – przeciwwskazania
Przed podjęciem decyzji o zabiegu należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni czy możemy skorzystać z tej procedury. Podobnie jak wiele innych zabiegów medycyny estetycznej, może on nie być odpowiedni dla wszystkich osób ze względu na różnorodne przeciwwskazania.
– Przeciwwskazania do Liftingu Nefretete są takie same jak w przypadku innych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej. Na liście tej jest ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów, infekcja w miejscu poddanym leczeniu, zaburzenia krzepnięcia krwi (choroba von Willebranda, niski poziom płytek krwi), zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego, tj. miastenia gravis, choroba Lamberta-Eatona, alergia na albuminę lub kazeinę (białko mleka; nie dotyczy nietolerancji laktozy).
A co jeśli wcześniej mieliśmy wykonywany klasyczny lifting twarzy? Czy jest to przeciwwskazanie?
– Po klasycznym liftingu można poddać się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej. Należy jednak zachować odpowiedni odstęp między zabiegami. Po wykonaniu liftingu twarzy czas oczekiwania przed wykonaniem zabiegu z użyciem botoksu może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od tego, jak przebiega proces gojenia się oraz zalecenia chirurga. Zazwyczaj zaleca się odczekać przynajmniej kilka miesięcy przed poddaniem się kolejnemu zabiegowi. To czas na pełne wygojenie się tkanek oraz na stabilizację rezultatów po operacji liftingu twarzy.
Z jakimi zabiegami warto łączyć lifting Nefretete?
Nie od dziś wiadomo, że kompleksowa poprawa wyglądu i jakości skóry wiąże się z umiejętnym przygotowaniem planu zabiegów dla danego pacjenta. Często jeden zabieg nie rozwiąże wszystkich problemów estetycznych, z którymi się borykamy. Z jakimi innymi zabiegami warto łączyć lifting Nefretete, aby poprawić kondycję skóry szyi i dolnej części twarzy?
– Idealnym przygotowaniem skóry do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej w okolicy szyi będą zabiegi laseroterapii lub radiofrekwecji mikroigłowej, stymulujące produkcję kolagenu oraz napięcie skóry. Warto uwzględnić te zabiegi PRZED wykonaniem liftingu Nefretete, ponieważ wpływ ciepła może osłabić działanie toksyny botulinowej. Zabieg warto również uzupełnić o serię stymulatorów tkankowych czy mezoterapii, aby zagęścić cienką skórę tej okolicy.
Lek. Michalina Olszewska – stomatolog, lekarz medycyny estetycznej z Momo Clinic w Warszawie. W swojej pracy skupia się na uwydatnianiu naturalnego piękna pacjenta, dzięki podkreśleniu jego indywidualnych cech.