Co to są punkty spustowe w ciele i dlaczego bolą?

Punkty spustowe mogą występować na całym ciele. Często niepozorne i niezauważalne,  małe obszary w mięśniach, które mogą być głównym sprawcą dokuczliwego bólu. Z czasem mogą powodować również inne dolegliwości. Zrozumienie, dlaczego i w jaki sposób punkty spustowe powodują ból, może być kluczem do znalezienia ulgi dla wielu osób. Przeczytaj!

Punkty spustowe i ich rola w dolegliwościach narządu ruchu

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe to nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w obrębie pasma napięć włókien mięśnia szkieletowego. Najczęściej objawiają się promieniującym bólem lub rzutowym. Przy nacisku są bolesne i mogą nawet wpływać na autonomiczny układ nerwowy.

Oprócz dolegliwości bólowych mogą też występować inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu w stawach, uczucie sztywności mięśni czy ogólne osłabienie siły mięśniowej. Ze strony układu nerwowego może pojawić się  nadmierna potliwość, łzawienie, przewlekły nieżyt nosa czy nadmierny ślinotok.

Zespół bólu mięśniowopowięziowego punktów spustowych może być przyczyną dolegliwości bólowych narządu ruchu, a także towarzyszyć takim jednostkom jak chorobie zwyrodnieniowej stawów czy zesztywniającemu zapaleniu stawów.

Reklama
Magazyn Uroda i Medycyna 4/24

– W terapii stosuje się szereg metod i technik leczniczych od bodźców fizykalnych po manualne. Ważnym aspektem jest również edukacja pacjenta w zakresie przyczyn powstawania dolegliwości. Samodzielna terapia punktów spustowych w zaciszu domowym może być elementem wspomagającym leczenie przeciwbólowe  – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Różnice między punktami spustowymi: od ukrytych do aktywnych

Punkty spustowe dzieli się w zależności od ich stopnia aktywności i lokalizacji. Wyróżnia się aktywne, utajone lub embrionalne. Te pierwsze są najczęściej objawem bólu promieniującego lub rzutowego, utajone zaś mogą być odczuwalne dopiero w momencie nacisku na nie przez fizjoterapeutę i mogą powodować inne objawy takie jak na przykład sztywność mięśni. Punkty utajone z czasem mogą przekształcić się w aktywne. Punkty embrionalne to wrażliwe miejsca w obrębie tkanek miękkich jednak nie objawiające się ani bólem, ani bólem rzutowym, ani promieniującym. Mogą przekształcić się w punkty utajone lub aktywne na przykład w sytuacji stresu emocjonalnego, przeciążenia fizycznego czy innych urazów.

Skuteczne narzędzia w walce z bólem

Do technik terapeutycznych można zaliczyć masaże uciskowe czy techniki aktywnego rozluźniania. Polegają one na ucisku punktu spustowego w formie ciągłej, który ma spowodować niedokrwienie i rozluźnienie mięśni. Nacisk powinien być stosowany z siłą, która jest akceptowana przez pacjenta. Jedną ze skuteczniejszych technik, jest również masaż miejscowy, czyli skoncentrowany na niewielkiej okolicy. Może być wykonywany ruchami kolistymi lub poprzecznymi w obrębie punktów spustowych i ma na celu rozluźnienie mięśnia.

W terapii punktów spustowych dodatkowym uzupełnieniem powinna być autoterapia. Czasem jest koniecznością, która decyduje o tym czy uda się osiągnąć sukces i zniwelować ból szczególnie wśród pacjentów o bólu przewlekłym. Oprócz łagodzenia dolegliwości ważne jest również zrozumienie ich powstawania.

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Polacy w pracy – czy lubisz swoich współpracowników?