Modelowanie sylwetki latem – wszystko co musisz o tym wiedzieć!

Szczupłe, jędrne, gładkie – latem wiele osób zaczyna starania o powrót do formy i zgrabnej sylwetki. Intensywny trening i zdrowa dieta to w tym przypadku podstawa. Jeśli jednak chcemy przyśpieszyć lub wzmocnić efekty, czas na modelowanie sylwetki również w gabinecie. Co mamy do dyspozycji i na co warto się zdecydować? Wyjaśnia Klaudia Kopeć z SCM estetic w Krakowie.

Modelowanie sylwetki latem – wspomaganie wyszczuplania

Nowoczesne zabiegi modelujące sylwetkę wspomagają m. in. redukcję miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej i sprawdzają się, gdy chcemy pozbyć się depozytów tłuszczowych, np. na brzuchu, w okolicy boczków, czy podbródka. Najlepsze efekty uzyskają osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, procedury w gabinecie stanowią dla nich jedynie dodatek. Niestety, same zabiegi modelowania sylwetki, bez zdrowego odżywiania i ruchu, nie przyniosą spektakularnych efektów. Należy pamiętać, że w dążeniu do pięknej figury nie chodzi tylko o zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Ładna sylwetka to również odpowiedni kształt i proporcje ciała, mocne i wyrzeźbione mięśnie, gładka i jędrna skóra. Dla uzyskania takiego efektu wymodelowania sylwetki odpowiednie zabiegi są wręcz niezbędne. 
Wiele, nawet szczupłych kobiet zmaga się z cellulitem. Są też osoby, których głównym problemem jest wiotkość skóry, np. po schudnięciu, ciąży lub po prostu w wyniku starzenia. Bywa też tak, że sylwetka wygląda dobrze, ale ktoś marzy o jędrnych i bardziej kształtnych pośladkach. Dla takich pacjentów również przewidziano całą gamę zabiegów modelowania sylwetki. Kluczem jest poznanie potrzeb danej osoby i dobranie odpowiedniej terapii, często łączącej kilka różnych metod. 

Modelowanie sylwetki – jak usunąć lokalny tłuszcz?  

Gdy problemem jest lokalnie nagromadzona tkanka tłuszczowa, np. w formie wspomnianych już boczków, bryczesów, oponki, wałeczków na plecach, czy drugiego podbródka, z pomocą przychodzą zabiegi lipolityczne, czyli oddziałujące bezpośrednio na tkankę tłuszczową. Należą do nich takie metody jak np. kriolipoliza i lipoliza iniekcyjna.  

Kriolipoliza

To zabieg modelowania sylwetki, który wykorzystuje naturalne właściwości komórek tłuszczowych, które wykazują większą niż inne tkanki wrażliwość na działanie zimna. Schładzane za pomocą odpowiedniego urządzenia wybrane części ciała ulegają wyszczupleniu, ponieważ komórki tłuszczowe są w tym miejscu niszczone. A dokładniej – wskutek działania zimna dochodzi do zniszczenia błon komórkowych (adipocytów) i krystalizacji zawartych w nich trójglicerydów, które są uwalniane do przestrzeni komórkowych w postaci kwasów tłuszczowych i glicerolu.
Następnie zawartość ta jest transportowana przez układ limfatyczny i usuwana z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych, a opróżnione błony są „zjadane” przez komórki żerne, tzw. makrofagi. Dzięki temu możemy uzyskać trwały efekt redukcji tkanki tłuszczowej i zmniejszenia obwodów w wybranym obszarze, czyli wymodelowania sylwetki.  Co ważne, otaczające tkanki, takie jak mięśnie, nerwy, czy naczynia krwionośne, pozostają nienaruszone.

Jak to działa?

Podczas zabiegu na skórę nakładamy specjalną membranę, która chroni tkanki przed odmrożeniem i rozciąganiem. Następnie przykładany jest aplikator chłodzący, który zasysa fałd skórny. Dobierane są odpowiednie parametry chłodzące, a głowica przez około 45 minut oddziałuje na podskórną warstwę tłuszczową.
Bardziej zaawansowane urządzenia mają wymienne głowice, o różnych wielkościach i kształtach, co pozwala precyzyjnie wykonać zabieg praktycznie na wszystkich obszarach ciała.
W trakcie jednej wizyty możemy maksymalnie opracować dwa lub trzy obszary zabiegowe. Najczęściej są to: brzuch, plecy, ramiona, bryczesy, boczki, wewnętrzna lub zewnętrzna strona ud, pośladki, kolana oraz podbródek. Po jednym zabiegu w danym obszarze ubywa ok. 25% komórek tłuszczowych, co pozwala zmniejszyć obwód nawet o 2-3 cm. Pełne efekty modelowania sylwetki pojawiają się jednak stopniowo, ponieważ organizm musi pozbyć się „upłynnionej” zawartości komórek tłuszczowych w naturalnych procesach metabolicznych. Trwa to ok. 8-12 tygodni i dopiero po upływie tego czasu obserwujemy najlepsze efekty.
W trakcie kriolipolizy nie dochodzi do odmrożenia powierzchni skóry i naskórka – zabieg jest bezpieczny i komfortowy dla pacjenta. I co ważne – bezinwazyjny.

Lipoliza

Inną metodą modelowania sylwetki jest lipoliza iniekcyjna, której działanie również polega na niszczeniu komórek tłuszczowych, ale w inny sposób. W czasie zabiegu w tkankę tłuszczową podaje się preparat, mający za zadanie zniszczyć adipocyty. Uwolniony w ten sposób tłuszcz również zostaje zmetabolizowany przez organizm. Zalecane jest, aby procedury tego typu wspomagać np. mechanicznym masażem wykorzystującym podciśnienie. Ma on na celu rozmasowanie tkanki, poprawienie przepływu limfy oraz drenaż ciała. Procedura powinna być wykonywana zarówno przed, jak i po wyżej wymienionych zabiegach.

Modelowanie sylwetki HIFEM – jędrne pośladki, umięśniony brzuch

Flagową metodą poprawiającą kształt ciała poprzez modelowanie mięśni jest wykorzystanie technologii HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology). To impulsy elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości, które efektywnie ćwiczą nasze mięśnie. Wywołują one znacznie silniejsze i częstsze skurcze mięśni niż jest to możliwe podczas normalnego treningu. 30 minutowy zabieg odpowiada 20 tysiącom brzuszków lub przysiadów. To metoda na płaskie i opadnięte pośladki, wiotkie uda i słabe mięśnie brzucha. Dzięki takiemu treningowi ciało staje się bardziej jędrne. Wzmocnione mięśnie podtrzymują i formują rozłożoną na nich tkankę tłuszczową oraz skórę, dzięki czemu jest ona bardziej napięta.
Jesteśmy w stanie wymodelować sylwetkę także poprzez zwiększenie masy mięśniowej w odpowiednich miejscach. Technologia HIFEM pozwala na pracę w dwóch protokołach – niwelującym tkankę tłuszczową i wzmacniającym mięśnie lub budującym masę mięśniową.
Ponieważ w trakcie zabiegu, tak jak podczas treningu, mięśnie wykonują pracę, mózg otrzymuje informację, że potrzebna będzie do tego energia. W efekcie organizm uwalnia ją z najbliżej położonych komórek tłuszczowych. Proces kaskadowy uruchamia lipolizę, dzięki czemu dochodzi do spalenia tkanki tłuszczowej znajdującej się w sąsiedztwie poddawanych zabiegowi mięśni.  
Jędrne i uniesione pośladki, czy też mocny i zarysowany brzuch były do tej pory ciężkie do uzyskania  bez intensywnych treningów. Niektóre osoby z powodów zdrowotnych nie mogą intensywnie ćwiczyć. Jak się okazuje współczesna technologia, wykorzystywana w gabinetach kosmetologicznych, przynosi rozwiązania także dla nich.

Modelowanie sylwetki latem

Modelowanie sylwetki a cellulit

Dużym problemem większości kobiet jest cellulit. Komórki tłuszczowe rozrastając się uciskają lokalne naczynia krwionośne i limfatyczne, utrudniając odpływ produktów przemiany materii. Tworzą również konglomeraty, które widzimy jako nieestetyczne zgrubienia i zagłębienia na skórze. Cellulit może mieć różne stopnie nasilenia i przyczyny, dlatego terapia zawsze jest dobierana do jego rodzaju i zaawansowania.

Modelowanie sylwetki – endermologia

Reklama
Kongres ehotelarze

Jednym z zabiegów wskazanych przy tego typu problemie jest endermologa, czyli rozmasowanie tkanek i drenaż ciała, dzięki któremu możemy niwelować zastoje i obrzęki oraz wygładzać skórę. Jest to masaż wykonywany za pomocą sterowanej komputerowo głowicy, która składa się z rolki, klapki oraz komory ssącej. Podczas zabiegu, pod wpływem podciśnienia, fałd skórny zostaje zassany i odpowiednio rozmasowany. Pacjent ubrany jest w indywidualny kostium, który umożliwia odpowiedni poślizg głowicy i „złapanie” opracowywanego fałdu. W trakcie takiego zabiegu modelowania sylwetki skóra jest ugniatana, przez co oddziałujemy na jej głębokie warstwy. Ma to na celu pobudzenie krążenia, metabolizmu oraz stymulację do regeneracji.
W trakcie zabiegu poprawie ulega krążenie żylne i limfatyczne. Masaż stymuluje metabolizm tkanki tłuszczowej, przyspieszając usuwanie toksyn i zalegających produktów przemiany materii. Osobom, które dopiero rozpoczynają walkę z cellulitem zazwyczaj zaleca się serię 10-15 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu. Po tym czasie wskazane jest kontynuowanie terapii w formie 1 zabiegu na dwa tygodnie, a następnie raz w miesiącu. Taka praktyka, w połączeniu z dostosowaną do trybu życia aktywnością, nawadnianiem organizmu i stosowaniem zbilansowanej diety, pozwala na cieszenie się gładką skórą przez długi czas.

Fala akustyczna

W walce z cellulitem polecam również zastosowanie fali akustycznej. Urządzenie wytwarzające falę akustyczną (dźwiękową) przenosi drgania głęboko do tkanki podskórnej. Energia ta mechanicznie stymuluje komórki tłuszczowe, co pozwala poradzić sobie z zaawansowanym, zwłókniałym cellulitem oraz zbitą tkanką tłuszczową.
Podczas zabiegu na opracowywane miejsce nakładany jest żel, aby przewodzenie fal było lepsze. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji. Aby uzyskać optymalne efekty zaleca się serię 10 zabiegów, wykonywanych co 3–4 dni. Pierwsze efekty widoczne są już po 4-6 zabiegach.

Karboksyterapia

Zabieg ten polega na podaniu stężonego, medycznego dwutlenku węgla w tkanki, co znacznie zwiększa w tym miejscu metabolizm i poprawia ukrwienie. Dzięki temu dochodzi do odnowy naczyń krwionośnych, lepszego dotlenienia tkanek, a długoterminowo – do poprawy kondycji skóry i wymodelowania sylwetki. Procedura ta sprawdza się w leczeniu uporczywego cellulitu.

Modelowanie sylwetki a wiotka skóra

Wiele osób narzeka również na nieestetyczny wygląd skóry na ciele. Pod wpływem utraty wagi, po ciąży lub po prostu w wyniku starzenia, staje się ona wiotka. Przy tego rodzaju problemach ćwiczenia fizyczne warto wspomóc metodami takimi jak radiofrekwencja mikroigłowa, czy też technologia łącząca ultradźwięki z radiofrekwencją.

Radiofrekwencja

RF to połączenie mikronakłuwania z równoczesny podgrzaniem skóry. Głowica urządzenia zakończona jest jednorazową, sterylną nakładką ,wyposażoną w kilkadziesiąt mikroigieł, które po wkłuciu podgrzewane są do temperatury 45-60 stopni Celsjusza. Takie działanie powoduje syntezę nowych włókien kolagenowych oraz elastynowych, dzięki czemu dochodzi do przebudowy skóry i poprawy jej jakości.
Metoda ta ujędrnia skórę i poprawia jej elastyczność. Może być stosowana na całym ciele, np. na brzuchu, piersiach, skórze ramion, czy okolicy kolan. Czas rekonwalescencji jest bardzo krótki – zazwyczaj możliwy jest natychmiastowy powrót do codziennych zajęć. Przez minimum 24 godziny zaleca się jedynie by nie moczyć skóry i nie wykonywać makijażu. Rezultaty widoczne są zazwyczaj po dwóch tygodniach, jednak poprawa następuje przez kolejne 3-4 miesiące.

Ultradźwięki + RF

Technologia łącząca w sobie ultradźwięki z kontrolowanym podgrzewaniem tkanki tłuszczowej do temperatury 40 stopni C (RF) usprawnia zarówno proces budowy nowych włókien kolagenowych, jak i redukcji komórek tłuszczowych. Metoda ta daje efekty ujędrniające oraz wyszczuplające, prowadzi do wymodelowania sylwetki.
Zaawansowane urządzenia modelują i ujędrniają ciało dosłownie „od stóp do głów”. System, na którym pracujemy w SCM estetic umożliwia pracę na twarzy i wielu obszarach ciała. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Standardowa terapia to 4-6 zabiegów, w odstępach 7-10 dni. Efekty związane z ujędrnieniem skóry (na skutek pobudzenia fibroblastów do zwiększonej syntezy kolagenu) postępują jeszcze przez miesiąc po zakończeniu kuracji.

Modelowanie sylwetki – daj sobie czas!

Jak widać nie ma jednej, uniwersalnej metody pozwalającej na uzyskanie idealnej sylwetki.  Aby osiągnąć upragnione rezultaty modelowania sylwetki, nawet z pomocą zabiegów, należy dobrać odpowiednią terapię oraz przygotować się na kilka tygodni aktywności. Większość metod modelujących sylwetkę wymaga serii zabiegów, często łączonych ze sobą. Dlatego warto zaplanować je odpowiednio wcześniej. Po zakończeniu terapii, dla podtrzymania efektów, zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających. Stałą aktywność fizyczną oraz dobrze zbilansowaną dietę, co powinno uchronić nas przed utratą osiągniętych rezultatów.

Klaudia Kopeć SCMKlaudia Kopeć – kosmetolog, absolwentka kosmetologii oraz dietetyki w PWSZ w Nysie. Klinika SCM estetic w Krakowie.

 

 

 

Źródło: Uroda i Medycyna

Sprawdź także: 5 trendów kosmetycznych z TikToka – co jest hitem, a co kitem?

Reklama
Medical SPA