Czy wiesz, że naszego wieku często nie zdradzają zmarszczki czy bruzdy, lecz kształt twarzy? Z wiekiem tkanki opadają i zmieniają się proporcje twarzy. Czy można to zmienić?
Lek. Tomasz Jarowicz
Pierwsze zmarszczki zaczynają pojawiać się już około 25. roku życia. Nie zauważamy ich wówczas, lub nie zajmują one naszych myśli, ponieważ 25-letnich twarzy nie postrzegamy jeszcze jako dojrzałych. Kształt młodej twarzy przypomina trójkąt, którego wierzchołek jest oczywiście na dole.
Kształt twarzy a samoocena
Z biegiem lat, od około 30. roku życia, proporcje twarzy powoli się odwracają – wierzchołek trójkąta przesuwa się ku górze, podstawa staje się coraz szersza. Skóra zaczyna tracić swą młodzieńczą sprężystość i gęstość. Następuje powolny proces zmniejszenia napięcia więzadeł, które kotwiczą i stabilizują skórę oraz powięzi twarzy, opadanie i zanik tkanki tłuszczowej oraz tkanek miękkich. A także remodeling kości czaszki. Często mówi się, że na skutek grawitacji twarz opada – jej środek ciężkości przenosi się do dolnych partii.
Zmieniający się kształt twarzy wpływa na naszą samoocenę, a tym samym na samopoczucie. Nie dotyczy to tylko kobiet, ale również mężczyzn, którzy spotykają się z tym problemem między 30. a 40. rokiem życia.
Dlaczego zmienia się kształt twarzy?
Oczywiście proces ten zależy od bardzo wielu czynników. Z wiekiem wytwarzamy coraz mniej kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Na starzenie wpływ ma także styl życia, dieta (mam tu na myśli nie tylko rodzaj spożywanych produktów, ale też nagłe wzrosty i spadki wagi), cechy osobniczych i oddziaływanie środowiska, w którym żyjemy.
Dlatego często powtarzam moim pacjentom, że każdy proces zmian estetycznych, dla uzyskania pożądanych efektów, warto połączyć ze zmianą nawyków i skupieniem się na dbaniu o swój organizm jako całość.
Trójkąt młodości
Medycyna estetyczna nie może odwrócić naturalnego procesu starzenia, a więc zmienić położenia wierzchołków „trójkąta młodości”. Może jednak, poprzez redukcję niedoskonałości estetycznych, ten proces spowolnić i sprawić, że zmęczony wyraz twarzy zmieni się w pełen blasku, młodszy i atrakcyjniejszy.
Jest na to wiele sposobów. Ja preferuję łączenie zdrowego, higienicznego trybu życia z terapiami laserowymi. Zalecam wykorzystanie kilku technologii laserowych podczas jednej procedury zabiegowej, aby pobudzić działanie różnych mechanizmów odbudowy w jednym czasie. Uzyskuję dzięki temu spektakularne efekty, dając pacjentom radość i satysfakcję ze swojego wyglądu.
Techniki łączone
Jesień i zima to doskonały czas na zabiegi laseroterapii, a terapie łączone to skuteczny sposób na rozwiązanie niejednorodnych problemów skórnych. Podczas jednej sesji terapeutycznej, używając różnych długości fal lasera, można przeciwdziałać jednocześnie wielu problemom skóry – niezależnie od jej wieku i fototypu. Powrót do codziennych zajęć jest natychmiastowy, a zabieg w żaden sposób nie ogranicza aktywności pacjenta.
Laseroterapia może kojarzyć się z usuwaniem niedoskonałości skóry czy niechcianych tatuaży. Warto jednak podkreślić, że zabiegi laserowe są jednym z najefektywniejszych sposobów na poprawię kondycji skóry i stymulują ją do regeneracji bez podawania obcych substancji do organizmu. Podstawą jest jednak właściwe dobranie terapii do indywidualnych potrzeb. Światowym trendem jest wykorzystanie technik łączonych, co pozwala na wzmocnienie efektów jednego zabiegu innym.
Laser zmienia kształt twarzy
Protokoły, które stosuję pozwalają na natychmiastowe wygładzanie nierówności i zmarszczek oraz resurfacing powiek, autorską kombinacją trzech technologii, m.in. Nd:Yag 2940 nm.
W platformie laserowej, z której korzystam, niepowtarzalny system podwójnego impulsu (dzięki czemu jednocześnie zachodzą procesy odparowania i koagulacji tkanki przy jednym strzale), zwiększa efekt uszkodzenia termicznego i poprawia proces stymulacji kolagenu głęboko w skórze. Plamka 12 mm, o czasie impulsu 200 μs i częstotliwości powtarzania do 10 Hz (dla zabiegów minimalnie ablacyjnych) oraz plamka ułamkowa 8 mm z gładkim impulsem (do zabiegów okołoustnych i okołooczodołowych), redukują zmarszczki i poprawiają napięcie skóry w okolicach oczu.
Wykonywany jednocześnie peeling laserowy dopełnia cały proces: wysoka absorpcja lasera przez wodę, w połączeniu z jednoczesnym działaniem ablacyjnym (od 300 do 500 ms), skutkuje kontrolowanym leczeniem określonego obszaru zabiegowego przy minimalnym czasie rekonwalescencji.
Impulsy od środka
Na bruzdy nosowo-wargowe i do poprawy elastyczności okolicy policzka stosuję system mikroimpulsów działających od wewnątrz jamy ustnej, który w kontrolowany i delikatny sposób przekazuje energię lasera bezpośrednio na błonę śluzową jamy ustnej, liftingując okolicę policzków i wygładzając zmarszczki wokół ust.
Stymulacja kolagenu
Na czoło, szyję i okolice oczu bardzo skutecznie działa energia lasera 1340 nm, która stymuluje włókna kolagenu na poziomie podskórnym. Pobudza proces regeneracji bez ryzyka bezpośredniego uszkodzenia naskórka. Wiązka laserowa dociera głęboko do skóry właściwej – dokładnie tam, gdzie znajduje się kolagen. W efekcie zmarszczki stają się mniej widoczne i poprawia się kondycja skóry, która odzyskuje równomierny koloryt i większą sprężystość.
Zmiany naczyniowe
Na zmiany pigmentacyjne i naczyniowe, np. rumień, skuteczne będzie światło IPL, posiadająca kilka filtrów dobieranych w zależności od wskazań. Ta technologia, wykorzystuje energię precyzyjnego i kontrolowanego naświetlania, oddziałując w sposób szczególny na przebarwienia posłoneczne i inne, których likwidacja zapewnia skórze świeży i młodzieńczy wygląd.
Do okolicy nosa, gdzie widać szersze popękane naczynka, można zastosować laser Nd:Yag 1064 nm, którego działanie opiera się na absorpcji energii przez hemoglobinę. W rezultacie naczynka obkurczają się i zanikają.
Młodszy wygląd
Tym, co wyróżnia technologie laserowe, które stosuję, są elastyczne parametry. Można je dobrać precyzyjnie dla każdego pacjenta, do wszystkich rodzajów skóry. Pozwala to na skuteczną, holistyczną terapię, nawet podczas pojedynczego spotkania z pacjentem. A jest to tylko jedna ze stosowanych w mojej praktyce kombinacji pozwalających odzyskać młodszy wygląd.
Opracowane przeze mnie protokoły zabiegowe są niepowtarzalne i pozwalają uzyskać niesamowite efekty estetyczne. Co ważne, większość zabiegów to procedury lunchowe, które charakteryzuje zminimalizowanie bólu i krótki okres rekonwalescencji. Pierwsze efekty widać od razu po zabiegach. Końcowe – po około trzech tygodniach. I właśnie wtedy najlepiej powtórzyć zabieg w celu utrwalenia jego efektów.
Każda procedura zabiegowa to długofalowa inwestycja w skórę. Efekty utrzymują się długo, ponieważ przebudowa skóry jest trwała. Procedury warto jednak powtarzać, bo na starzenie się skóry mają wpływ różne czynniki i proces ten stale postępuje. Pamiętajmy więc, że o skórę należy dbać jak o wszystko inne – systematycznie.
Lek. Tomasz Jarowicz – specjalista dermatolog i wenerolog, lekarz medycyny estetycznej, absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej. Klinika JarMedica w Płocku. www.jarmedica.pl