Żar leje się z nieba, a ty czujesz, że twoje ciało zachowuje się inaczej niż zwykle? Obolałe i spuchnięte ciało i twarz to problem wielu kobiet. Obrzęki ciała mogą mieć różne podłoże, ale to, co je łączy to fakt, że powodują duży dyskomfort. Czemu latem mnóstwo pań boryka się z opuchlizną ciała i twarzy? Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!
Dlaczego pojawiają się obrzęki ciała?
Przyczyn pojawiania się obrzęków może być wiele. Wynikają one z nadmiernego nagromadzenia się płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Mogą się pojawiać wskutek występowania problemów hormonalnych, picia niewystarczającej ilości płynów, złej diety, przemęczenia, nadużywania alkoholu, siedzącego trybu życia, a nawet stresu. Obserwując uważnie swoje ciało czasem możesz dostrzec, jaki jest powód występowania u ciebie obrzęków ciała. Jednakże należy zawsze takie nieprawidłowości skonsultować z lekarzem i zrobić badania. Dlaczego? Obrzęki ciała mogą być też źródłem chorób np. tarczycy, układu krążenia i nerek oraz alergii.
Obrzęki twarzy
Osoby, które mają problem z obrzękami, najczęściej zauważają, że rano puchnie twarz, natomiast w ciągu dnia i pod wieczór ciało. Kiedy wstajesz rano z opuchniętą twarzą i nie jest to problem, który pojawia się codziennie, nie masz się czym martwić. Taka poranna opuchlizna może wynikać nawet ze złej pozycji podczas spania, wieczornej imprezy, czy nieodpowiedniego posiłku przed zaśnięciem. Kiedy natomiast problem powtarza się często i pojawia się z dnia na dzień – zasięgnij porady u specjalisty. W domowych warunkach, jeśli chcesz przynieść sobie ulgę, zacznij dzień od masażu twarzy. Możesz do tego wykorzystać także specjalne zimne masażery.
Obrzęki nóg latem
Jeśli masz problem z obrzękami ciała, zapewne wiesz, jaki dyskomfort mogą powodować opuchnięte nogi. Są ciężkie i obolałe i na własne oczy widzisz, że nie wyglądają estetycznie. Czujesz, jakbyś ważyła kilka kilogramów więcej. Ołowiane ciężkie nogi, spuchnięte kostki… to dolegliwości, które skutecznie potrafią popsuć humor.
Puchnięcie przed okresem
Nie bójmy się tego powiedzieć, ale większość z kobiet przed miesiączką czuje się spuchnięte jak balon. Jaka jest tego przyczyna? Oczywiście są za to odpowiedzialne wahania hormonalne (estrogen i progesteron). Zatrzymywanie się wody w organizmie przed okresem to spory problem, gdyż może przysporzyć nawet ok. 2-3 kg więcej wagi. Taka opuchlizna jest szczególnie widoczna w okolicy brzucha, na rękach i nogach. Różnica w wyglądzie i samopoczuciu jest zauważalna, jednym słowem przez takie obrzęki ciała czujemy się fatalnie.
5 domowych sposobów na obrzęki latem
Istnieje kilka sposobów, które przyniosą ci ulgę, gdy twoje nogi są nieprzyjemnie nabrzmiałe, obolałe i ciężkie, a twarz cierpi na poranną opuchliznę. Wypróbuj je, dzięki czemu poczujesz się lżej.
- Ułóż nogi powyżej ciała. Chodzi o to, aby twoje nogi znajdowały się powyżej serca, dzięki temu poprawisz krążenie w ciele. Wystarczy ok. 20 minut dziennie, aby poczuć ulgę
- Wymocz nogi w wodzie z solą.
- Rusz się! Siedzący tryb życia sprawia, że nogi stają się opuchnięte. Nawet lekkie ćwiczenia (zmiana położenia nóg, napinanie łydek) powoduje uruchomienie tzw. pompy mięśniowej, co sprawia, że poprawia się krążenie.
- Wykonuj masaże. Warto podczas porannej pielęgnacji ciała robić masaże, które odprowadzą nagromadzoną limfę do węzłów chłonnych.
- Stosuj zimne prysznice.
Zabiegi na obrzęki ciała
Zatrzymywanie się wody w organizmie, a w związku z tym występowanie obrzęków to problem, któremu można zaradzić poprzez specjalne zabiegi w gabinecie. Które zabiegi na obrzęki ciała będą skuteczne?
- Icoone. Zabieg wyposażony w program Medical Icoone, który powoduje drenaż i stymulację tkanek. Polecany osobom z problemami naczyniowymi. Eliminuje obrzęki limfatyczne.
- Endermologia. Mechaniczny masaż, który sprawdza się w przypadku zastojów krwi i limfy. Niweluje uczucie ciężkich i opuchniętych nóg.
- Bańka chińska. Bańki poprawiają krążenie, pomagają usuwać złogi toksyny z organizmu. Po zabiegu znika z ciała opuchlizna.
- Fala akustyczna. Zabieg wykorzystujący fale dźwiękowe, do leczenia poszczególnych warstw skóry: jej ujędrnienia i wygładzenia. Redukuje również tkankę tłuszczową, likwiduje zastoje i obrzęki.
Zapobieganie obrzękom
Co możesz robić, aby zapobiegać obrzękom ciała?
- Unikaj soli w diecie. Aby zapobiegać pojawieniu się obrzęków, musisz ograniczyć ilość soli w spożywanych pokarmach, gdyż jest ona w dużej mierze odpowiedzialna za gromadzenie się wody w organizmie.
- Ćwicz regularnie i nie siedź w miejscu zbyt długo. Aktywność fizyczna do doskonały sposób na zmniejszenie zatrzymywania się wody w organizmie. Kiedy dużo pracujesz na siedząco, rób sobie przerwy, podczas których rozruszasz ciało. Dzięki temu unikniesz zastojów w organizmie i będziesz wspomagać krążenie.
- Pamiętaj o piciu wody. Im więcej pijesz wody, tym mniej będzie się jej gromadzić w twoim organizmie na zapas. Prawidłowa regulacja gospodarki wodnej to podstawa, dlatego mniej ze sobą zawsze w pobliżu dużą butelkę wody. Zaleca się pić przynajmniej 2l. wody dziennie.
- Wysypiaj się. Zła wiadomość dla osób, które lubią zarywać nocki. Jakość i ilość snu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego zapomnij o długim przesiadywaniu przed telewizorem lub telefonem nocą i zadbaj o minimum 8 godzin dobrego snu.
- Ogranicz używki. To rada oczywista! Występowanie obrzęków ciała po spożyciu alkoholu to typowe zjawisko.