Zanieczyszczenie powietrza, walka z plastikiem, segregacja śmieci, życie w zgodzie z naturą – to hasła, które codziennie przebijają się do naszej świadomości. Dołączyła do nich moda na naturalne kosmetyki. Jak wybrać te, którym warto zaufać?
Jeszcze niedawno produkcji kosmetyków naturalnych nie regulowały żadne normy i przepisy. Wielu producentów oferowało produkty eko, choć dodawali do swoich wyrobów jedynie niewielkie ilości ekstraktów pochodzenia naturalnego. Ustawodawcy europejscy wprowadzili więc jednoznaczne kryteria określające naturalność i organiczność kosmetyków – normę ISO 16128-1:2016. Jednak okazuje się, że sama norma to za mało.
Kosmetyki certyfikowane
Najlepszym świadectwem naturalności i organiczności kosmetyku są certyfikaty uznanych jednostek certyfikujących kosmetyki naturalne. W Europie funkcjonują między innymi: BDIH, SOIL ASSOSICIATION, AIAB, ECOCERT, a także COSMOS, które zrzesza część z nich.
Certyfikat zapewnia klienta o bezpieczeństwie produktu – weryfikuje pochodzenie surowców, ich jakość, metodę produkcji w zgodzie z wysokimi standardami. Certyfikowane kosmetyki nie zawierają roślinnych składników genetycznie modyfikowanych, konserwantów z grupy parabenów, silikonów, sztucznych barwników i zapachów. Są bezpieczniejsze dla człowieka i środowiska.
Certyfikat nie jest przyznawany dożywotnio. Producent przechodzi szczegółowe audyty dwa razy w roku. Ocenie podlega nie tylko sam produkt, ale także proces produkcji, magazynowania oraz opakowania.
Rośliny, z których produkowane są ekstrakty, muszą pochodzić z upraw monitorowanych. Kontroluje się nie tylko skład gleby, ale nawet wody deszczowej. Zabronione jest stosowanie konwencjonalnych nawozów i środków ochrony roślin.
Oprócz monitorowania producentów do zadań jednostek certyfikujących należy także promowanie wykorzystania produktów pochodzących ze zrównoważonego rolnictwa ekologicznego, produkcji przyjaznej dla środowiska.
Kosmetyki naturalne a organiczne
Jako kosmetyki naturalne określa się najczęściej produkty zawierające składniki roślinne, zwierzęce lub mineralne. Przyjmuje się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać substancji sztucznych. Jednak niektóre organizacje certyfikujące dopuszczają niewielką ilość sztucznych składników.
Normy dotyczące kosmetyków organicznych są znacznie bardziej restrykcyjne. Nawet niewielka ilość syntetycznych substancji jest tu niedopuszczalna. Aby kosmetyk mógł być nazwany organicznym należy udowodnić, że składniki naturalne pochodzą z certyfikowanych upraw organicznych.
Ważne: każdy kosmetyk organiczny jest naturalny, ale nie każdy kosmetyk naturalny jest organiczny.
KOSMETYK NATURALNY zawiera minimum 5% składników certyfikowanych pochodzenia organicznego w całej recepturze, co powinno stanowić 50% składników pochodzenia roślinnego.
KOSMETYK ORGANICZNY zawiera minimum 20% składników certyfikowanych pochodzenia organicznego, co powinno stanowić 95% składników pochodzenia roślinnego.
Kosmetyki konwencjonalne a eco
Certyfikowane kosmetyki naturalne i organiczne to produkty otrzymywane z najwyższej jakości składników pochodzenia naturalnego. Są skuteczne i przyjemne w stosowaniu, gdyż ich składniki roślinne, pochodzące z monitorowanych upraw ekologicznych, mają podobną budowę do komórek naszego ciała. Dzięki temu potrafią dostosować się do naturalnego rytmu życia skóry i odpowiadają na jej potrzeby.
Stosowanie ekokosmetyków to inwestycja w skórę na przyszłość, bo na efekty ich działania trzeba poczekać nieco dłużej niż przy stosowaniu kosmetyków konwencjonalnych. Jednak efekt stosowania kosmetyków naturalnych utrzymuje się dłużej, gdyż skóra otrzymuje składniki wspierające jej naturalny system ochronny i procesy naprawcze oraz wzmacniające siły witalne.
Kosmetyki naturalne – AVA
Natura i jej możliwości oraz potrzeby klientów zainspirowały tworzenie certyfikowanych naturalnych i organicznych kosmetyków. W 2008 roku, po długim i bardzo czasochłonnym procesie certyfikacji, Laboratorium Kosmetyczne AVA, jako pierwszy polski producent, wprowadziło naturalną, organiczną serię opartą na roślinnych ekstraktach, olejach, masłach i olejkach eterycznych. Produkty AVA otrzymały prestiżowy certyfikat EKOCERT. W 2015 roku Laboratorium wyodrębniło markę AVA ECO dla certyfikowanych produktów kosmetycznych. Portfolio certyfikowanych kosmetyków AVA ECO dynamicznie rośnie.
Kosmetyki naturalne – Aloe Organic
Seria Aloe Organic zawiera wyselekcjonowane naturalne oleje i składniki aktywne pochodzące z monitorowanych upraw ekologicznych. Łagodzą one podrażnienia, opóźniają proces starzenia, intensywnie nawilżają, ujędrniają i rewitalizują skórę. Formuły produktów oparte są na połączeniu masła aloesowego oraz organicznego soku z liści Aloe Vera z ekstraktem z opuncji figowej. Jest to najnowsza seria z linii kosmetyków organicznych i certyfikowanych przez ECOCERT.
Dlaczego opuncja i aloes?
Już w czasach przed wyprawami Krzysztofa Kolumba Indianie stosowali opuncję figową w celach leczniczych i upiększających, ze względu na jej właściwości antyoksydacyjne i bogactwo witaminy C, wapnia i fosforu. Ekstrakt z opuncji figowej charakteryzuje się działaniem 4 w 1: łagodzi podrażnienia, głęboko nawilża, ujędrnia skórę i wygładza zmarszczki. W połączeniu z czystym ekstraktem z Aloe Vera regeneruje naskórek, odżywia i przywraca zdrowy, młody wygląd.
Aloes, zarówno w charakterze leczniczym, jak i kosmetycznym, wykorzystywali także starożytni Egipcjanie. Mówi się, że błysk oczu Kleopatry wynikał z dodatku aloesowych kropli do oczu, zaś piękno skóry Nefretete było efektem kąpieli w pulpie aloesowej i mleku.
Wyjątkowość serii Aloe Organic
Aloes posiada właściwości odżywcze, jest bogaty w minerały i witaminy A, E, C. Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Ma działanie antybakteryjne, przeciwtrądzikowe, regenerujące – wspomaga gojenie, stymuluje mikrokrążenie, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Ma działanie anti-aging – opóźnia procesy starzenia oraz stymuluje komórki produkujące kolagen w skórze.
Opuncja figowa podobnie, jak aloes, bogata jest w witaminy (A, E, C, B1, B6) oraz mikroelementy (wapń, magnez, potas, żelazo). Nie brakuje w niej też kwasów organicznych (jabłkowego, mlekowego, bursztynowego), które wspomagają odżywianie i regenerację suchej skóry.
Mieszanina olejów roślinnych: macadamia, oliwkowy, squalan oraz masło aloesowe doskonale nawilżają, regenerują warstwę lipidową naskórka nie pozostawiając tłustego filmu.
Zawarte w serii ekstrakty z rumianku, zielonej herbaty oraz woda lawendowa działają kojąco, antybakteryjnie, regulują wydzielanie sebum.
Seria AVA ECO ALOE ORGANIC to ekologiczne kosmetyki certyfikowane przez międzynarodową jednostkę ECOCERT, które wyróżniają się najwyższym stopniem naturalności – aż 98% wszystkich składników jest pochodzenia naturalnego.
Wchodzące w skład linii produkty o ukierunkowanym działaniu anti-aging zawierają wyselekcjonowane naturalne oleje i składniki aktywne pochodzące z monitorowanych upraw ekologicznych.
Krem na dzień wzbogacony jest o sodium PCA – składnik nawilżający (ogranicza transepidermalną utratę wody z naskórka), zmiękcza i wygładza skórę
Krem na noc zawiera kwas fitowy – antyoksydant rozjaśniający przebarwienia.
Sekretem serum do twarzy jest dodatek beta glucanu, składnik kojący, wzmacniający układ odpornościowy skóry oraz zmniejszający zaczerwienienia. Ma także silne działanie przeciwzmarszczkowe.
Skoncentrowany krem pod oczy doskonale nawilża, odmładza i natłuszcza delikatną skórę pod oczami.
Dzięki organicznym ekstraktom z aloesu i opuncji figowej – ECO kosmetyki ALOE ORGANIC skutecznie łagodzą podrażnienia, opóźniają proces starzenia, intensywnie nawilżają, ujędrniają i rewitalizują skórę.
Źródło: materiały prasowe