Cera dojrzała, czyli jaka? Czy dojrzałość skóry wyznacza nasza metryka? W końcu nie do końca wiek, ale geny i wcześniejsza pielęgnacja (bądź jej brak) determinują tempo, w którym starzeje się nasza skóra. Pierwsze zmarszczki, ubytki kolagenu, skłonność do przesuszeń czy widoczne przebarwienia. Jak zatroszczyć się o swoją skórę i odjąć jej lat?
Cera dojrzała charakterystyka
Dojrzałość skóry jest inną cechą niż jej wrażliwość czy tłustość. Dojrzałą skórę będzie miał w końcu każdy – jedni wcześniej, inni później. To raczej jej stan, a nie rodzaj, który jednak wymaga dobrej i konsekwentnej pielęgnacji. Jak ją rozpoznać? Cerze dojrzałej wyraźnie brakuje kolagenu, elastyny oraz wody. Sprawia to, że widoczne stają się zmarszczki na czole, w okolicach oczu (tzw. kurze łapki) i ust a także na policzkach. To efekty. Proces starzenia zaczyna się bowiem w środku. To w skórze właściwej niszczeją m.in. włókna kolagenowe. Wraz z wiekiem spowalnia także metabolizm, przez co tkance skórnej dostarczana jest mniejsza ilość składników odżywczych. Ten niedobór powoduje z kolei jej wolniejszą regenerację. Zmiany te wpływają także na koloryt cery i jej niewystarczające nawilżenie. Często uszkodzeniu ulegają także ściany naczyń krwionośnych przez co pogarsza się ukrwienie skóry. Przy zauważeniu tych objawów można jednak załamywać rąk a podjąć odpowiednie działanie.
Cera dojrzała pielęgnacja
To co możemy zrobić od razu, choćby prewencyjnie to zabezpieczenie skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Z upływem lat zmienia się jej zdolność do regeneracji, więc tym bardziej należy zadbać o to, by zabezpieczyć się przed niepotrzebną ekspozycją na słońce. Promienie UV powodują bowiem przyspieszony rozpad kolagenu, co prowadzi do utraty jędrności i zmarszczek. Słońce wysusza i przyczynia się także do powstawania przebarwień. Rada? Wystarczy dobry krem pielęgnacyjny z wysokim filtrem.
Tak jak w koreańskiej pielęgnacji w przypadku pielęgnacji cery dojrzałej bardzo istotne jest także złuszczanie i nawilżanie. Usuwać martwe komórki należy systematycznie – w domu lub w salonach kosmetycznych. Nie tylko pozwoli to usunąć lub zminimalizować płytkie zmarszczki, ale także przygotuje cerę pod odżywiające kremy bądź serum. Nawilżanie z kolei jest niezbędne – twarzy, okolic oczu a także szyi, której w tym przypadku nie należy również pomijać. Warto sięgnąć po kosmetyki z aktywnymi składnikami lub np. kolagenem.
Przyjemne i pomocne będą także masaże twarzy – tu też skorzystać można z pomocy profesjonalisty w gabinetach kosmetycznych bądź zaopatrzyć się w wszelkiego rodzaju rollery i tak wmasowywać esencje lub serum. Masaż można wykonywać także palcami – kulistymi ruchami na zewnątrz i ku górze.