Osocze bogatopłytkowe – 10 pytań na temat wampirzego liftingu

Osocze bogatopłytkowe, choć sama nazwa brzmi groźnie, to jeden bardziej naturalnych i najbezpieczniejszych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Osocze bogatopłytkowe rewitalizuje skórę, zwiększa jej elastyczność i przywraca blask. Sprawdź, na czym polega zabieg, czy jest bolesny i jakie daje efekty. O szczegółach zabiegów z osoczem bogatopłytkowym opowiada dermatolog dr Aleksandra Rymsza z kliniki Dr Szczyt.

1. Osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting – brzmi co najmniej groźnie. Na czym polega ten zabieg?

Osocze bogatopłytkowe to nowoczesna procedura przeciwstarzeniowa ma na celu stymulowanie odnowy własnych procesów naszego organizmu. Zabiegi wykonuje się u osób z oznakami starzenia się skóry, jak również w leczeniu wypadania włosów, a także redukcji blizn i rozstępów. Osocze bogatopłytkowe to dobra alternatywa dla botoksu, zwłaszcza dla kobiet, które boją się efektu sztucznie naciągniętej skóry.

2. Osocze bogatopłytkowe po zabiegu. Jakich efektów możemy się spodziewać?

Dzięki zabiegom z osoczem bogatopłytkowym możemy spodziewać się poprawy elastyczności, kolorytu, spoistości i gęstości skóry. Będzie ona ona lepiej ukrwiona i w efekcie stanie się gładsza i bardziej napięta. W przypadku włosów najszybciej zaobserwujemy zahamowanie wypadania włosów, a potem pobudzenie ich wzrostu. Z czasem włosy staną się również mocniejsze.

3. Zabieg osoczem bogatopłytkowym – jak przebiega?

Do zabiegu konieczne jest pobranie krwi od pacjenta, którą następnie poddajemy odwirowaniu za pomocą specjalnych systemów separujących. Uzyskujemy w ten sposób koncentrat płytek krwi, które uwalniają tzw. czynniki wzrostu, które są w stanie pobudzać różnego rodzaju tkanki, w tym skórę, do odnowy. Osocze bogatopłytkowe, czyli otrzymany preparat wstrzykiwany jest następnie do skóry za pomocą igły, dlatego obszar objęty leczeniem znieczulamy za pomocą kremu, w innym przypadku zabieg byłby bolesny.

4. Osocze bogatopłytkowe opinie o zabiegu

Zestawy do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego różnią się od siebie przede wszystkim zdolnością do zagęszczania płytek krwi. Jedne zagęszczają płytki 2-3 – krotnie, inne 8 – krotnie lub nawet więcej. Uważa się, że zabieg będzie skuteczny, jeśli stężenie płytek krwi w 1 mm3 wyniesie co najmniej 1 milion. Zdrowy człowiek posiada od 150 tysięcy do 450 tysięcy płytek w 1 mm3 krwi. To oznacza, że stosując zestawy zagęszczające płytki 2-3 – krotnie, nie zawsze możemy uzyskać produkt, który będzie spełniał te kryteria. Tak będzie w przypadku pacjentów z niższymi wartościami płytek krwi. Jeżeli natomiast stosujemy separatory, które zagęszczają płytki 8-krotnie lub więcej, to niezależnie od wyników badań, w każdym przypadku otrzymamy odpowiednią koncentrację, co przełoży się na lepszy efekt zabiegu.

5. Zabieg osoczem bogatopytkowym wymaga rekonwalescencji?

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, pacjent może od razu funkcjonować normalnie.

6. Jak długo będziemy czekać na efekty po zabiegu?

Pierwsze efekty rozświetlenia i rewitalizacji skóry pojawiają się po około miesiącu.

7. Zabieg osoczem bogatopłytkowym wymaga powtórzeń? Jak często należy je robić?

To zależy od rodzaju użytego separatora, który wyodrębnia nam osocze bogatopłytkowe. Mniejsze stężenia płytek krwi i – co za tym idzie – mniejsze stężenia czynników wzrostu mają znacznie mniejszą skuteczność w porównaniu do preparatów bardziej zagęszczonych, dlatego wykonuje się je zwykle w seriach 3-4 zabiegów w odstępach 2 – tygodniowych. Zabiegi, w których uzyskujemy stężenie płytek powyżej 1 miliona/mm3, wykonujemy raz na pół roku.

8. Osocze bogatopłytkowe a przeciwwskazania. Czy są powody, dla których nie powinno się go wykonywać?

Zabiegu osoczem nie wykonujemy u kobiet w ciąży, u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz osób z czynną chorobą nowotworową.

9. Osocze bogatopłytkowe po zabiegu – czy są jakieś wytyczne, których należy przestrzegać?

Nie ma tu szczególnych zaleceń. Wystarczy przestrzegać zasad codziennej pielęgnacji.

10. Osocze bogatopłytkowe skutki uboczne – to częsta myśl u potencjalnych pacjentek. Czy mają powody do takich obaw?

Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny, czyli własny, dlatego stosowanie osocza jest bezpieczne i nie niesie ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowych ani innych powikłań. Po zabiegu osocza bogatopłytkowego mogą pojawić się miejscowe odczyny związane z iniekcją, takie jak bolesność, obrzęk, delikatne zaczerwienienie, czy też drobne siniaki w miejscach wkłuć, które szybko mijają.

 

 img-0244-2.jpg

dr Aleksandra Rymsza
Dermatolog

Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt
ul. Królewicza Jakuba 37
Warszawa

www.drrymsza.pl

 

 

 

Reklama
Medical SPA