Trekking w każdym wieku

Trekking oraz nordic walking od lat zyskują dużą popularność w Polsce. Polecane są zarówno osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jak i tym, którzy chcą pozostać w dobrej formie przez długie lata. Warto poznać te dwie aktywności, bowiem mogą one być uprawiane niemal w każdym wieku i dają szybkie rezultaty.

Trekking to piesza wyprawa turystyczna w trudny i niedostępny region. Najczęściej są to marsze po górach, będące pośrednią formą między wspinaczką a turystyką pieszą. Sport można urozmaicać, wybierając wyprawy w tropiki, na pustynie, a nawet na wulkany. Osoby uprawiające trekking pomagają sobie podczas tych wędrówek kijkami trekingowymi. Jest to zupełnie inna dyscyplina niż nordic walking. Trekking pomaga w wędrówkach, a nordic to sposób chodu.

Zalety trekkingu

Sport ten jest kierowany głównie dla osób wytrzymałych, które nie boją się dalekich wypraw w głąb przyrody. Trekking angażuje prawie wszystkie mięśnie naszego ciała do pracy, zwiększa także zużycie energetyczne o około 30% w porównaniu do zwykłego marszu. Dodatkowo podnosi tętno o około 15 uderzeń na minutę. Przy schodzeniu po stromych stokach i na twardej nawierzchni odciąża stawy kolanowe. Odciąża również mięśnie przy marszu na równym terenie oraz na nieprzetartych szlakach w warunkach zimowych. Dzięki trekkingowi kształtujemy sylwetkę, usprawniamy układ oddechowy i ćwiczymy kondycję. W rezultacie poprawia się nasza gibkość i wytrzymałość.

Kijki trekkingowe

Reklama
Kongres ehotelarze

Kije trekingowe charakteryzują się rękojeściami, które wyposażone są w pasek. Ma to za zadanie podtrzymywać dłonie w czasie długich i męczących wypraw. Bardzo często można takie kije złożyć. Te najtańsze najczęściej składane są w dwóch miejscach i zrobione są z aluminium. Kije średniej ceny są dwuczęściowe, zazwyczaj również wykonane z aluminium. Kije z wyższej półki zawierają węgiel i są jednoczęściowe. Na końcówkach nierzadko umocowany jest gumowy talerzyk, który można ściągnąć. Groty są proste, pionowe, tępe bez ostrza na końcu. Przy zakupie kijków warto wybrać takie, które mają możliwość wymiany grotów. W razie uszkodzenia łatwo będzie je naprawić.

Polskie szlaki

1.Pieniny – pasmo górskie ma swój wyjątkowy charakter, m.in. dlatego, że można z nich podziwiać Tatry w pełnej krasie. Najpopularniejszym szczytem Pienin są Trzy Korony, z których doskonale widać przełom Dunajca i Pieniński Park Narodowy.

2.Tatry, Dolina Pięciu Stawów – dojście do Doliny Pięciu Stawów przez Dolinę Roztoki jest niezapomnianym przeżyciem. Trasa wiedzie obok największego wodospadu w polskich Tatrach – Siklawę.

3.Szlak Orlich Gniazd – rozpoczyna się w Krakowie i kończy w Częstochowie po 163 kilometrach. Po drodze rozmieszczone są liczne zamki i warownie, które usytuowane są na skałach.

Reklama
Góralskie SPA