Peeling we współczesnej medycynie estetycznej jest nieodzownym elementem dbania o skórę, jej leczenia oraz przeciwdziałania procesom starzenia. Peelingi powinny być stosowane przed, w trakcie i po zastosowaniu innych procedur.
Dr Grażyna Jóźwiak-Zimińska
Medycyna estetyczna rozwija się w zawrotnym tempie. Pojawiają się nowe produkty przeciwdziałające procesom starzenia, a także nowe procedury medyczne służące przywróceniu młodego i zdrowego wyglądu. Nazywamy je medycyną estetyczną regeneracyjną.
Coraz większą wagę przywiązuje się do zabiegów takich jak peeling, mezoterapia, regeneracja skóry osoczem bogatopłytkowym oraz odbudowywanie struktur twarzy w oparciu o osocze bogatopłytkowe, w połączeniu z hydroksyapatytem wapnia.
Przyjrzyjmy się jednemu z podstawowych zabiegów mających na celu przyspieszenie naturalnego procesu złuszczania i odnowy komórek skóry – peelingowi.
Peeling to regeneracja przez zniszczenie
Skóra stanowi barierę chroniącą nas przed czynnikami zewnętrznymi. Najbardziej zewnętrzną jej częścią jest naskórek składający się z kilku warstw. Jego warstwy powierzchniowe są martwe i ulegają złuszczeniu. Proces ten jest ciągły, trwa przez całe życie. Wymiana (regeneracja) naskórka następuje co 28-30 dni.
Z biegiem lat lub na skutek różnych czynników zewnętrznych i chorobowych proces ten ulega zaburzeniu. Skóra staje się matowa, traci sprężystość, pojawiają się przebarwienia, zgrubienia. Dochodzi też do spowolnienia pracy komórek skóry (fibroblastów) oraz produkcji macierzy międzykomórkowej, co dodatkowo pogarsza stan skóry. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tym zmianom jest regularny peeling.
Peeling mechaniczny lub chemiczny
Peeling medyczny jest kontrolowanym złuszczeniem naskórka lub naskórka i części skóry właściwej. Peelingi dzielimy na mechaniczne i chemiczne. Jedne i drugie mogą być powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Wykonując peeling mechaniczny za pomocą urządzenia, np. korundowy, diamentowy czy z użyciem soli fizjologicznej wypływającej pod dużym ciśnieniem (mikrodermabrazja), lekarz wie do jakiej głębokości uszkadza skórę po to, żeby ją odbudować.
Podobnie jest w przypadku peelingów chemicznych. Kontrolowane zastosowanie jednej lub coraz częściej wielu substancji chemicznych, uszkadza skórę po to, żeby ułatwić i przyspieszyć powstawanie nowych komórek. W peelingach chemicznych wykorzystuje się najczęściej: alfa kwasy (kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy), beta kwasy (kwas salicylowy) i inne (kwas retinowy – retinol i jego pochodne).
Techniczne wykonanie peelingu jest dość proste. Polega na nakładaniu substancji na skórę za pomocą wacika lub pędzelka. Istotą zabiegu jest – dzięki wiedzy o danej substancji, jej działaniu na skórę oraz znajomości problemu patologii skóry – przewidywanie efektów i przeciwdziałanie ewentualnym powikłaniom.
Peeling to podstawa innych zabiegów
Peelingi we współczesnej medycynie estetycznej są nieodzownym elementem dbania o skórę, jej leczenia oraz przeciwdziałania procesom starzenia. Powinny być stosowane przed, w trakcie i po zastosowaniu innych procedur (lasery, wypełniacze, botulina, mezoterapia).
Aby uzyskać jak najlepsze efekty trzeba pamiętać, że peeling powierzchniowy wykonywany wielokrotnie nie daje tych samych efektów co jeden peeling głęboki, ale im głębszy peeling, tym dłuższy okres rekonwalescencji (znaczące zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie) oraz większa możliwość powikłań.
Peeling głęboki wykonuje się stosunkowo rzadko i tylko w odpowiednich warunkach zabiegowych. Można je porównać do procedury chirurgicznej – wymagają bardzo starannego omówienia, ustalenia wskazań i przeciwwskazań. Nigdy nie wykonuje się takiego zabiegu podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej. W przypadku peelingów powierzchniowych oraz średniogłębokich zasady co do wywiadu, ustalenia wskazań i przeciwwskazań są podobne, ale zabieg można wykonać bezpośrednio po konsultacji. Po takich peelingach pacjent może normalnie funkcjonować. Z reguły, jeśli pojawia się widoczne złuszczenie, zaczerwienienie, obrzęk, to procesy te zaczynają się w drugiej dobie po zabiegu i trwają około 5-6 dni. Są czasami dyskomfortem, ale nie wyłączają pacjenta z życia zawodowego. Wyjątkiem może być peeling kwasem TCA, podczas którego łuszczenie wiąże się z brązowieniem naskórka.
W peelingach liczy się seria
Często stwierdzam, że wielu pacjentów nie rozumie idei peelingu. Spotykam się z opiniami typu: ,,już raz miałam peeling, strasznie się złuszczałam i więcej tego nie chcę” lub: ,,wykonuję peelingi u kosmetyczki, albo sama robię w domu”. Istotą działania peelingu jest regularność. Wykonuje się je w seriach. A medyczny peeling chemiczny ma za zadanie leczyć skórę lub ją znacząco odmłodzić. Jest znacznie efektywniejszy niż te stosowane w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Jednak wiąże się z dość poważną ingerencją i musi być wykonywany zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Obecnie na rynku jest bardzo dużo peelingów chemicznych, które dostosowane są do danego rodzaju skóry. Stosowanie wieloskładnikowych receptur potęguje ich korzystne działanie, ograniczając ryzyko powikłań.
Peeling chemiczny
Peeling chemiczny jest zabiegiem kosmetycznym lub medycznym (zależy to od rodzaju i stężenia stosowanych preparatów oraz jego głębokości). Polega na nałożeniu na skórę roztworu chemicznego, na skutek czego ulega ona przyspieszonemu złuszczeniu. Dzięki temu staje się gładsza, ma mniej zmarszczek.
Peeling chemiczny – efekty:
– zmniejszenie bruzd pod oczami i wokół ust oraz zmarszczek;
– zredukowanie niewielkich blizn;
– leczenie niektórych rodzajów trądziku;
– zmniejszenie plam starczych, piegów itp.
– poprawa wyglądu i kondycji szarej skóry, jej faktury i koloru.
Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny
Mikrodermabrazja – zabieg pielęgnacyjny polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształów, podawanych za pomocą specjalnego urządzenia. Jest to nowoczesna, stosowana od połowy lat 80. XX w., technika poprawiania funkcjonowania skóry. Są trzy rodzaje mikrodermabrazji: korundowa, diamentowa oraz tlenowa.
– Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu warstwy naskórka przy pomocy diamentowych głowic. To metoda bezpyłowa dla skór delikatnych, wrażliwych, alergicznych.
– Mikrodermabrazja korundowa przy pomocy kryształków tlenku glinu złuszcza obumarły naskórek, stymulując regenerację elastyny i kolagen.
– Mikrodermabrazja tlenowa wykorzystuje tlen i sól fizjologiczną, podawane pod wysokim ciśnieniem. Usuwa nie tylko naskórek, ale też zalegające w porach zanieczyszczenia, które są przyczyną powstawania zaskórników i stanów zapalnych skóry.
Peeling kawitacyjny to zabieg dzięki któremu można dokładnie oczyścić skórę przy pomocy ultradźwięków. Pozwala na złuszczanie, oczyszczanie porów, a także masaż, który poprawia ukrwienie, a co za tym idzie – odżywienie skóry. Jest bezbolesny, szczególnie zalecany w przypadku cienkiej, problemowej skóry.