Lifting - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Zazwyczaj po czterdziestce zauważamy, że nasz owal twarzy zaczyna się zmieniać, opadają kąciki oczu i ust, a skóra traci młodzieńczą elastyczność i napięcie. Podstawa to codzienna pielęgnacja, która pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji. Możliwości kosmetyków są jednak ograniczone. Aktualnie najskuteczniejszym zabiegiem estetycznym z zakresu chirurgii plastycznej jest lifting twarzy. Na czym polega ta operacja i na jaki efekt możemy liczyć opowiada chirurg plastyk, dr Daria Charytonowicz z Kliniki Chirurgii Plastycznej dr Szczyta oraz Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

 

Kiedy warto zdecydować się na lifting, a kiedy możemy tę decyzję jeszcze odsunąć w czasie?

Nie da się wyznaczyć granicy wieku, po której należy poddać się operacji. Zwykle po 40. roku życia pojawiają się zmarszczki i bruzdy, zmienia się ogólny owal twarzy. Dochodzi do zmiany jej proporcji i przemieszczenia tkanek ku dołowi, tzw „trójkąt twarzy” powoli przybiera odwrócony kształt. Skóra traci dawne napięcie i opada, co sprawia, że wyglądamy smutno. U każdej z nas przebiega to w różnym tempie. Lifting to zabieg umożliwiający przemieszczenie objętości tkanek twarzy ku górze poprzez napięcie ich głębszych warstw. Daje to efekt delikatnego naciągnięcia skóry. Operowane pacjentki mają zwykle 45-65 lat.

O co należy zapytać lekarza podczas pierwszej wizyty?

Decyzja o operacji musi być świadoma. Dlatego podczas konsultacji należy dokładnie omówić jej przebieg, położenie blizn, możliwe powikłania oraz przebieg okresu pooperacyjnego. 

Czego możemy się spodziewać po tego typu operacji?

Po prawidłowo przeprowadzonej operacji dochodzi do zmiany rozkładu objętości twarzy. Znów jest ona pełniejsza na górze, a przy okazji zmarszczki znikają lub wyraźnie spłycają się. Nasza skóra staje się bardziej napięta, wyglądamy młodziej i radośniej. 

Jakie są rodzaje liftingów?

Lifting to „podniesienie”. Można poddać się liftingowi brwi, czoła, środkowej części twarzy (wówczas korygujemy tylko jej centralną partię), całej twarzy, szyi. Rodzaj i zakres operacji zależy od naszych indywidualnych potrzeb. 

Czy istnieją przeciwskazania?

Przed operacją musimy być całkowicie zdrowi. Wszystkie choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze) muszą być uregulowane. Przeciwwskazaniem są również infekcje czy opryszczka. Nie kwalifikują się też nałogowi palacze ze względu na zwiększone ryzyko martwicy skóry i upośledzenie gojenia. 

Jak przebiega operacja? Jak długo trwa? 

Klasyczny lifting twarzy jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Operacja trwa ok. 2,5-4 godziny. Polega na odpowiednim nacięciu i uniesieniu skóry, po to by odpreparować i napiąć położone głębiej tkanki. Cięcia prowadzone są w mało widocznych miejscach, tj.: na skroni, w uchu i za uchem. Następnie preparujemy tkanki znajdujące się głębiej – tzw. SMAS (ang. Superficial Musculo Aponeurotic System). Podnosimy je i dzięki temu unosimy opadnięte tkanki twarzy. Następnie delikatnie napinamy skórę, a jej nadmiar resekujemy. Twarz staje się młodsza i jędrniejsza.

Jak każda operacja chirurgiczna, lifting wymaga okresu rekonwalescencji. Jak należy wtedy postępować?

Po operacji zakładany jest specjalny opatrunek, który ściągamy po około pięciu dniach, wówczas usuwamy pierwsze szwy. Resztę szwów zdejmujemy w 10.-14. dobie. Podczas rekonwalescencji chronimy operowane miejsca, unikamy wysiłku fizycznego. Po zdjęciu szwów i zagojeniu ran, stosujemy masaż blizn i maści zmniejszające ich widoczność.

 Z jakimi możliwymi powikłaniami trzeba się liczyć?

Do najczęstszych powikłań zaliczamy wytworzenie się krwiaka oraz problemy z gojeniem się ran, co może skutkować gorszą estetycznie blizną.

Kiedy zobaczymy efekt końcowy?

Pierwsze efekty widać po około dwóch tygodniach – jak ustąpi obrzęk. Po około trzech miesiącach blizny stają się coraz mniej widoczne. Ostateczny wygląd blizny osiągają po roku. 

Czy są one bardzo widoczne ?

Podczas operacji cięcia skórne prowadzimy tak, aby zostawić jak najmniej blizn. Znajdują się w owłosionej skórze głowy, w okolicy przedusznej oraz na szyi. W początkowym okresie blizny są czerwone i wyraźne, potem stopniowo ulegają przebudowie i ostatecznie przy prawidłowym gojeniu są praktycznie niezauważalne. 

Lifting z zasady daje trwałe efekty. Czy jednak może okazać się, że trzeba go po jakimś czasie powtórzyć?

W miarę upływu czasu nasza skóra znów wiotczeje i opada. Dlatego, jeśli wykonamy dość wcześnie lifting (ok 40-45 r.ż) może zajść konieczność, że po 10-15 latach trzeba będzie powtórzyć operację. Jest to oczywiście zależne od naszego wyglądu i potrzeb.

Czy lifting wyklucza inne zabiegi medycyny estetycznej?

Po liftingu możemy poddawać się wszystkim zabiegom medycyny estetycznej, nie są one przeciwwskazane. 

Na jaki wydatek musimy się przygotować?

Cena zabiegu zależy od zakresu operacji, a co za tym idzie jej trudności i powinna być ustalona podczas konsultacji. Średnio jest to 14-18 tys zł.

Niektóre zabiegi medycyny estetycznej określane są mianem „lifting bez skalpela”. Jak należy to rozumieć?

Hasłem „lifting bez skalpela” określamy małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej poprawiające jakość skóry np. z użyciem ultradźwięków. Podgrzewają one tkanki dając efekt napięcia. Nigdy nie będą jednak tak skuteczne, jak leczenie operacyjne.

 

_H4Z0814bb.jpg

dr n.med. Daria Charytonowicz

chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej

Klinika Chirurgii Plastycznej dr Szczyt

Szpotal Kliniczny im. prof.W.Orłowskiego w Warszawie

Facebook

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner JADE

APTOS BANNER FINAL

 

banerek 300 250 ETHEREA

BANER KONFERENCJA NG 300X250

banerek 300 250 INFINITY

Zatrzymaj Młodość TV

Baner