Wampirzy lifting, choć brzmi groźnie to jeden bardziej naturalnych i najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Rewitalizuje skórę, zwiększa jej elastyczność i przywraca blask. Sprawdź na czym polega, czy jest bolesny i jakie daje efekty. O szczegółach zabiegów z osoczem bogatopłytkowym opowiada dermatolog dr Aleksandra Rymsza z kliniki Dr Szczyt.

 

1. W jakim celu wykonuje się zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Ta nowoczesna procedura przeciwstarzeniowa ma na celu stymulowanie odnowy własnych procesów naszego organizmu. Zabiegi wykonuje się u osób z oznakami starzenia się skóry, jak również w leczeniu wypadania włosów, a także redukcji blizn i rozstępów. 

 

2. Jakich efektów możemy się spodziewać?

Dzięki zabiegom z osoczem bogatopłytkowym możemy spodziewać się poprawy elastyczności, kolorytu, spoistości i gęstości skóry. Będzie ona ona lepiej ukrwiona i w efekcie stanie się gładsza i bardziej napięta. W przypadku włosów najszybciej zaobserwujemy zahamowanie wypadania włosów, a potem pobudzenie ich wzrostu. Z czasem włosy staną się również mocniejsze. 

 

3. Jak przebiega zabieg? Czy jest bolesny?

Do zabiegu konieczne jest pobranie krwi od pacjenta, którą następnie poddajemy odwirowaniu za pomocą specjalnych systemów separujących. Uzyskujemy w ten sposób koncentrat płytek krwi, które uwalniają tzw. czynniki wzrostu, które są w stanie pobudzać różnego rodzaju tkanki, w tym skórę, do odnowy.Preparat wstrzykiwany jest następnie do skóry za pomocą igły, dlatego obszar objęty leczeniem znieczulamy za pomocą kremu, w innym przypadku zabieg byłby bolesny.

 

4. Czy istnieją różnice w sprzęcie i sposobie wykonywania zabiegu, które wpływają na jego skuteczność?

Zestawy do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego, różnią się od siebie przede wszystkim zdolnością do zagęszczania płytek krwi. Jedne zagęszczają płytki 2-3 - krotnie, inne 8 - krotnie lub nawet więcej. Uważa się, że zabieg będzie skuteczny, jeśli stężenie płytek krwi w 1 mm3 wyniesie co najmniej 1 milion. Zdrowy człowiek posiada od 150 tysięcy do 450 tysięcy płytek w 1 mm3 krwi. To oznacza, że stosując zestawy zagęszczające płytki 2-3 - krotnie, nie zawsze możemy uzyskać produkt, który będzie spełniał te kryteria. Tak będzie w przypadku pacjentów z niższymi wartościami płytek krwi. Jeżeli natomiast stosujemy separatory, które zagęszczają płytki 8-krotnie lub więcej, to niezależnie od wyników badań, w każdym przypadku otrzymamy odpowiednią koncentrację, co przełoży się na lepszy efekt zabiegu. 

 

5. Jak długo trwa rekonwalescencja?

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji.

 

6. Kiedy możemy zaobserwować efekt?

Pierwsze efekty rozświetlenia i rewitalizacji skóry pojawiają się po ok. miesiącu.

 

7. Czy trzeba wykonywać serię? Z jaką częstotliwością?

To zależy od rodzaju użytego separatora. Mniejsze stężenia płytek krwi i – co za tym idzie – mniejsze stężenia czynników wzrostu mają znacznie mniejszą skuteczność w porównaniu do preparatów bardziej zagęszczonych, dlatego wykonuje się je zwykle w seriach 3-4 zabiegów w odstępach 2 - tygodniowych. Zabiegi w których uzyskujemy stężenie płytek powyżej 1 miliona/mm3, wykonujemy raz na pół roku.

 

8. Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Nie wykonujemy go u kobiet w ciąży, u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz osób z czynną chorobą nowotworową.  

 

9. Jak należy postępować ze skórą po zabiegu? Czy konieczna jest szczególna ochrona?

Nie ma tu szczególnych zaleceń. Wystarczy przestrzegać zasad codziennej pielęgnacji. 

 

10. Czy są możliwe powikłania? Jakie?

Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny, czyli własny. Dlatego jego stosowanie jest bezpieczne i nie niesie ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowych, ani innych powikłań. Po zabiegu mogą pojawić się miejscowe odczyny związane z iniekcją, takie jak bolesność, obrzęk, delikatne zaczerwienienie, czy też drobne siniaki w miejscach wkłuć, które szybko mijają.

 

 img-0244-2.jpg

 

dr Aleksandra Rymsza
Dermatolog

Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt
ul. Królewicza Jakuba 37
Warszawa

www.drrymsza.pl

 

 

 

Facebook

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

APTOS BANNER FINAL

 

banerek 300 250 ETHEREA

BANER KONFERENCJA NG 300X250

banerek 300 250 INFINITY

Zatrzymaj Młodość TV

Baner