Piękne ciało po ciąży, czyli „mommy makeover”

Zmiany w wyglądzie naszego ciała po ciąży i porodzie to rzecz naturalna, ale czasem trudna do zaakceptowania. Skóra na brzuchu staje się obwisła, nie chce się obkurczyć i wciąż widać nadmiar tkanki tłuszczowej. Co zrobić aby wrócić do formy i pozbyć się wszelkich niedoskonałości, pytamy dr Darię Charytonowicz, chirurga plastyka pracującego w Klinice Chirurgii Plastycznej doktora Szczyta oraz w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

 

Jak powinnyśmy dbać o siebie po urodzeniu dziecka?

Po pierwsze trzeba przestawić się na zdrowy tryb życia. Starajmy się rozsądnie komponować dietę, dotleniajmy się i powoli powracajmy do aktywności fizycznych. Kiedy to nie wystarcza i nasz brzuszek nas nie satysfakcjonuje warto udać się na konsultacje do specjalisty – chirurga plastyka. Jeśli naszym problemem jest tylko nadmiar tłuszczyku, z którym nie możemy sobie poradzić zazwyczaj wystarczy zabieg liposukcji czyli odessania miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. 

 

Po ciąży problemem jest najczęściej nadmiar skóry na brzuchu, co można na to zaradzić?

W takich przypadkach sama liposukcja nie wystarczy – trzeba wykonać abdominoplastykę czyli plastykę brzucha. Polega ona na usunięciu nadmiaru skóry, zeszyciu rozstępu mięśni prostych, aby brzuch nie był wypukły i żeby pacjentka odzyskała talię. Trwa to ok 2,5-3,5 godziny. Nacinamy skórę w dole brzucha od jednego do drugiego kolca biodrowego. Blizna jest długa, ale projektujemy ją w taki sposób aby była schowana w bieliźnie. Następnie podnosimy płat skórno – tłuszczowy. Jeśli jest taka potrzeba, to zszywamy rozstęp mięśni prostych. Podniesiony płat „naciągamy” i usuwamy nadmiar skóry. Pępek zostaje przesunięty w nowe miejsce, a skórę szyjemy warstwowo. Na koniec zakładamy opatrunki. Pacjentka pozostaje w klinice przez dwie doby.

 

W jakim czasie po porodzie możemy wykonać plastykę brzucha? 

Najwcześniej wykonuje się ją 6 miesięcy po porodzie. Czasem jednak warto poczekać trochę dłużej, aby nasz organizm miał szanse wrócić do formy. 

 

Jak długo musimy czekać na pojawienie się wymarzonego efektu? 

Po operacji brzuch jest mocno napięty, więc przez pierwszy tydzień chodzimy delikatnie pochylone, a przez 6-8 tygodni nosimy specjalny pas pooperacyjny. Pierwsza wizyta kontrolna i usunięcie szwów z pępka ma miejsce po tygodniu. Następnie po około dwóch tygodniach usuwamy pozostałe szwy. Po zabiegu możemy spokojnie karmić dziecko piersią. Do aktywności fizycznej wrócimy po mniej więcej dwóch miesiącach. Wtedy też zobaczymy końcowy rezultat, czyli płaski, jędrny brzuch. Dobrze, jeśli przed operacją mamy stabilną wagę ciała, bo daje to gwarancję najlepszego efektu. 

 

W jakich przypadkach musimy zrezygnować z tej operacji?

Przeciwwskazaniem jest zły stan ogólny pacjentki np. nieuregulowane choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Tak, jak w przypadku każdej operacji estetycznej pacjentka musi mieć dobre wyniki badań. Przeszkodą jest również otyłość (BMI > 30). 

 

A jeśli obawiamy się inwazyjnych zabiegów? Co nam proponuje medycyna estetyczna jako alternatywę?

To prawda, że pacjentki często pytają o mniej inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń Hi-Tech wykorzystujących między innymi ultradźwięki, czyli tzw. HIFU. Niestety w przypadku dużego nadmiaru skóry czy wypukłego brzucha, spowodowanego rozstępem mięśni,  nie są one skuteczne. 

 


_H4Z0814bb.jpg

Dr n. med. Daria Charytonowicz

Chirurg plastyczny, Lekarz medycyny estetycznej

Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt

Szpital Kliniczny im. prof. W.Orłowskiego w Warszawie

Facebook

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner JADE

APTOS BANNER FINAL

 

banerek 300 250 ETHEREA

 

banerek 300 250 INFINITY

Zatrzymaj Młodość TV

Baner